Základní informace

Název organizace: TJ Sokol Řepy, z.s.
Číslo klubu (FAČR): 1060111
Rok založení: 1924
Počet mládežnických celků: 7

Klubové barvy: zelená, bílá a oranžová

Současný znak:

Výbor

Sekretář klubu: Petr Žmolil
Členové výboru:
Jan Chládek
Jiří Kočovský
Petr Mertin
Petr Žmolil

Historie

Samozřejmě již od samotných počátků rozvoje kopané se v obci Řepy, ležící západně od Prahy, začali objevovat první nadšenci této nové míčové hry, zatím však zcela neorganizovaně.  Od roku 1921 si už řepští fotbalisté mohli zahrát alespoň v dresu nově vzniklého SK Hvězda Liboc. Teprve 11. září 1924 byl na ustavující schůzi schválen návrh založit samostatný sportovní klub i v Řepích. Nový klub dostal název Slavoj Řepy.

Následující rok 19. dubna 1925 byl od Milosrdných sester řepského kláštera pronajat pozemek pro stavbu fotbalového hřiště. Historicky první utkání Slavoje se však odehrálo 3. května 1925ještě na půdě soupeře. V nedalekých Hostivicích podlehl řepský tým domácímu AFK 1:3. O dva měsíce později, 12. července došlo k odvetě, tentokrát již ale na domácím hřišti v Řepích, které se ten den slavnostně otevřelo.  Od sezóny 1926-27 se klub konečně přihlásil také do mistrovských soutěží a v roce 1929 slavil první postup a to ze IV. do III. třídy. V roce 1931 došlo k prvnímu stěhování řepského hřiště. Po výpovědi pronájmu si klub vybudoval nové hřiště „Na Průhoně“.

V roce 1937 došlo k významné organizační změně. Klub se dohodl s Tělovýchovnou jednotou Sokol a stal se její součástí. Rok 1943 patřil k těm nejslavnějším, neboť tým dospělých obsadil 1. místo a postoupil do II. třídy. V roce 1948 klub dostává další výpověď z hřiště a stěhuje se na pozemek u sokolovny. Únorové události téhož roku se negativně projevily nuceným odchodem řady členů z našeho oddílu a tak není divu, že následující sezóna skončila sestupem do III. třídy. Roku 1950 klub začíná hrát pod novým názvem Sokol Řepy.

K další významné změně došlo v roce 1962, kdy se klub sloučil s Tatranem Zličín a nová tělovýchovná jednota dostala název TJ Řepy-Zličín. Následující rok nové vzniklý klub oslavil postupem do okresního přeboru. Soužití dvou sloučených jednot však nebylo jednoduché, a tak roku 1966 došlo k jejich opětovnému rozdělení.

To však již byla na obzoru další významná změna – 1. ledna 1968 se obec Řepy stala součástí hlavního města Prahy, a proto se od sezóny 1968/69 náš klub zapojil do pražských soutěží. A hned v první sezóně z toho byl postup do II. třídy. Následující léta lze potom označit jako nejslavnější v historii našeho klubu. Oddíl se opět přejmenoval na Slavoj Řepy a pod tímto názvem v roce 1971, 47 let po vzniku klubu, vyhrálo mužstvo II. třídu s náskokem 7 bodů, a poprvé postoupilo do I. B třídy. V této době byly také vybudovány naše současné dřevěné kabiny. V roce 1975, již pod staronovým názvem Sokol Řepy, mužstvo na dva roky I. B třídu opustilo. V roce 1977 se ovšem povedl rychlý návrat, i když až z druhého místa. V sezoně 1978/79 se mužstvo v I.B třídě umístilo na skvělém druhém místě za Slivencem, což je dosud nejlepší výsledek v historii.

V roce 1981 bohužel příchází opět sestup do II. třídy. K tomu se ještě přidalo další stěhování hřiště. Kvůli stavbě ulice Engelmüllerova bylo nutné posunout hřiště o 50 m blíže k sokolovně. Provizorně si klub pronajímá hřiště v Ruzyni. I díky tomu, příchází v sezóně 1983/84 sestup až do III. třídy.

Díky nově vznikajícímu panelovému sídlišti se však začíná zvyšovat členská základna a zakrátko se Sokol vrací do II. třídy, již na nově zbudovaném škvárovém hřišti. Návrat do I. B třídy se však povede až na přelomu milénia, v roce 2001. Po dvou sezónách přišel opět sestup, ale pouze na rok, neboť v sezóně 2003/2004 mužstvo zase postoupilo. Od následující sezóny si klub pro zápasy „A“ mužstva pronajímá hřiště „Na Cibulkách“, domovském stánku Uhelných skladů. Na devět sezón se mužstvo zabydlí v I. B třídě, paradoxně v sezóně, kdy se mužstvo vrátilo na nově zrekonstruované travnaté hřiště Na Chobotě, přichází další sestup. Mezi I. a II. třídou se mužstvo pohybuje dodnes.